A certain shop in a market sells only cherry pies and apple pies, where an apple pie costs 20% more than cherry pies. If the shops pie sales on Wednesday totaled $111, how many cherry pies were sold?
(1) Cherry pies cost $15 each.
(2) The shop sold a total of 7 pies on Wednesday.
(1) Cherry pies cost $15 each.
(2) The shop sold a total of 7 pies on Wednesday.